Nils Torvalds - logo
Svenska Folkpartiet
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Meny
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Sök
Stäng
Renew-Europe

Skarv, dödsdans och klimat

  • Kolumn, Kolumner, Nyhet
  • 3 augusti 2020
På grundet utanför stugan sitter två skarvar. På grund av vattenståndet ligger stenen precis i vattenlinjen och i den svaga sydvästen bryter de små vågorna just till höger om fåglarna. Vattnen här ute är ingen önskedröm för skarvar.

Det är helt enkelt för djupt. Gullkrona fjärd är en förkastningsgrav och är därför djup med branta stränder. I något geologiskt skede har bergsmassorna rämnat och lämnat efter sig en ganska fyrkantig fjärd. Sen har inlandsisen skuffat sten och sand och polerat stränderna. Bakom stenen med skarvarna dyker Stängselåsens tredje rad upp ur djupet.

Mellan varven i de obligatoriska sommarjobben – städa upp, sätta i ordning, hugga ved för bastun – har jag läst klimatets kulturhistoria. Sällsamt intressant läsning.

Jag fastnade helt i Lilla istiden. Det är en tidsperiod som sträcker sig från 1300-talet första år fram mot övergången till nya tiden. Den här smällkalla och dyblöta tiden satte djupa spår i Europas historia. Och det hänger ihop med mycket, bl.a. med skarv.

I den något tjatiga diskussionen om skarvens berättigande har många försökt påvisa, att skarven sedan urminnes tider har funnits i våra vatten, men bevisen är något haltande. Och ett av de här bevisen hänger ihop med Stora Karlsö på Gotlands västra sida. På ön finns Stora Förvar, en grotta som har tjänat som bostad för stenåldersmänniskor. I fynden har man också hittat rester av skarv, men om det sedan var ben av storskarven från västkustens bergiga stränder eller av den trädbyggande mellanskarven har förblivit en tvistefråga.

Den tvistefrågan löser Lilla istiden. Östersjön frös under den tiden. Det gjorde också floderna i Mellaneuropas norra delar. Det finns till och med redogörelser över att Medelhavets nordligaste stränder skulle ha frusit. Sjöarna frös långt ned mot Bodensjön på gränsen mellan Tyskland, Österrike och Schweiz. Krönikörerna berättar att fåglarna föll nedfrusna från träden.

Men Lilla istiden lämnade också mera kulturella spår i bl.a. Giovanni Boccaccios Decamerone och i bildkonst med dödsdansen som motiv. Lilla istiden lämnade efter sig mänsklig död och förintelse. Kulturella efterdyningar hittar vi också i vår inhemska konst. Det är bara att ta sig till Ingå kyrka. Och den som tänker sig lite utomlands – lite på grund av coronakrisen – kan åka till Tallinn. Där finns en utomordentligt fin dödsdans från 1463.

I många sammanhang förklarar man dödsdansmotivet med digerdöden i mitten av 1300-talet, men klimatets kulturhistoria antyder att motivet redan uppstod något tidigare som en följd av långa missväxtår och hungersnöd i Lilla istidens hänsynslösa grepp.

Det var inte bara skarven som strök med.

DELA DEN HÄR KOLUMNEN

Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på linkedin
Dela på email

NILS TORVALDS

Nils Torvalds skriver kolumner för bland annat Hufvudstadsbladet, Östnyland, Ålandstidningen, Nya Åland, Åbo Underrättelser, Vasabladet och Österbottens tidning. Han texter berör ofta vardagen som Europaparlamentariker, men han skriver även gärna om aktuella fenomen, gör djuplodande analyser eller beskriver den historiska bakgrunden till nutida skeenden.
Läs mer om Nils Torvalds »

KOLUMNER

Vägval i EU-kris

Ett ömtåligt innanhav

Vart går USA – och varför?

Lottovinsten Finland

Religion och politik

Inte helt fel att ordna lite diktläsning för politiker

Ett brev från Ikalis

En kolbudget för investeringar

FLER KOLUMNER

NYHETER

Johannes Lith ny specialmedarbetare för Europaparlamentariker Nils Torvalds

08.12.2020

Nya Europabladet

26.11.2020

Torvalds: Hög tid att EU:s budget slår vakt om rättsstatsprincipen

10.11.2020
FLER NYHETER

FACEBOOK

INSTAGRAM

En bild från arla morgonstund i den vackraste av En bild från arla morgonstund i den vackraste av skärgårdar.
Glad midsommar! 🌸
Hieno aamuvarhainen kuva maailman hienoimmasta saaristosta.
Hyvää juhannusta! 🌸
An early morning picture from the finest archipelago in the world.
Happy Midsummer! 🌸
Enligt FN:s människorättsdeklaration är alla människor födda fria och lika i värde och rättigheter. De facto är fallet inte så, därför #blackouttuesday ✊🏻✊🏼✊🏽✊🏾✊🏿
YK:n ihmisoikeuksien yleismaailmallisen julistuksen mukaan kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Tämä ei valitettavasti toteudu, siksi #blackouttuesday
Det är i dag ett år sedan fler än 46.000 välja Det är i dag ett år sedan fler än 46.000 väljare gav mig förtroendet att fortsätta mitt arbete i Europaparlamentet. Under firandet på valvakan (där vi också fick fira Lejonens VM-guld!) kunde vi knappast ana vilka nya utmaningar vi skulle ha framför oss våren 2020.
Covid19-krisen har skapat en ovanligt stor osäkerhet i politiken, men jag fortsätter det arbete som jag gick till val på: För en ambitiös klimatlag, och en ekologiskt, ekonomiskt och socialt hållbar omställning. *** Tänään on tasan vuosi siitä, että 46 000 äänestäjää antoi minulle luottamuksen jatkaa Euroopan parlamentissa. Vaalivalvojaisissa (jossa saimme juhlia myös Leijonien mm-kultaa) ei kukaan olisi aavistanut minkälaisia haasteita meillä olisi vastassa keväällä 2020. Covid-19 on aiheuttanut poikkeuksellisen suuren epävarmuuden politiikkaan. Epävarmuuden keskellä jatkan töitä kunnianhimoisen ilmastolain saavuttamiseksi sekä ekologisesti, taloudellisesti ja sosiaalisesti kestävämmän Euroopan puolesta, niin kuin vaalien alla lupasin.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

Säg vad du tycker

Här kan du skriva ner dina tankar och åsikter och skicka dem till mig direkt. Jag läser alla meddelanden själv.

Håll dig uppdaterad

I mitt veckobrev sammanställer jag de viktigaste nyheterna och aktuella händelserna från Europaparlamentet. 

Kontakt

  • Postadress
  • E-post
  • Medarbetare

FÖR MEDIA

  • Presskontakt
  • Bilder
  • Pressmeddelanden

LÄNKAR

  • SFP-Svenska folkpartiet i Finland
  • Renew Europe
  • Nils Torvalds MEP

FÖLJ MIG I SOCIALA MEDIER

Instagram
Facebook-f
Twitter
Youtube
Envelope
Svenska Folkpartiet
Renew-Europe
INTEGRITETSPOLICY
© Nils Torvalds 2020 - created by April Kommunikation - hosting by iWebben.fi