Hoppa till innehåll
Nils Torvalds - logo
Svenska Folkpartiet
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Meny
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Sök
Stäng
Renew-Europe

Torvalds och Biaudet: Migrationssatsningarna är välkomna men otillräckliga

  • Nyhet
  • 14 oktober 2015

Europaparlamentets budgetutskott godkände i måndags ett budgetpaket för migration på sammanlagt 401,3 miljoner euro. Paketet, som bland annat innehåller tilläggsresurser för EU:s asyl-, migrations- och integrationsfond, förväntas godkännas på Europaparlamentets minisession i Bryssel idag, onsdag.

Europaparlamentariker Nils Torvalds (SFP) stöder paketet men efterlyser att balansera resurserna så att tilläggsresurserna används för att hjälpa flyktingar här och utanför EU hellre än stora investeringar i gränsövervakningskapacitet och returnering av asylsökare.

– EU har i den här katastrofala situationen ingripit med de första nödvändiga åtgärderna. Situationen är långt ifrån över ännu, och risken finns att en del av våra åtgärder nu riktas lite snett. Flyktingkrisen i Europa kan skötas rationellt med ett välfungerande samarbete mellan EU och de enskilda medlemsländerna som ansvarar för situationen, säger Torvalds.

– De resurser som nu går till flyktingkrisen bör främst allokeras till humanitär hjälp till flyktinglägren och för att hjälpa dem som fallit offer för människohandlare och fräcka smugglare. Det är viktigt att se till att gränsövervakningsåtgärderna och de militära åtgärderna inte slukar oproportionerligt mycket av resurserna, säger riksdagsledamot och tidigare diskrimineringsombudsman Eva Biaudet (SFP).

Europaparlamentet röstar om paketet ikväll kl. 20 finsk tid.

DELA DEN HÄR NYHETEN

NYHETER

En regeringsfråga

08.02.2023

Benina Uotinen ny praktikant för Europaparlamentariker Nils Torvalds

02.02.2023

En hälsning från 1814

25.01.2023
FLER NYHETER

KOLUMNER

En regeringsfråga

En hälsning från 1814

På flykt från verkligheten

FLER KOLUMNER
Nils Torvalds Official

NILS TORVALDS

Nils Torvalds är Europaparlamentariker sedan juli 2012, och är återinvald till 2024. Torvalds är medlem i Svenska folkpartiet i Finland och tillhör den liberala gruppen Renew Europe i Europaparlamentet, samt är medlem i flera utskott.
Ta reda på mer »

FACEBOOK

INSTAGRAM

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

TWITTER

Säg vad du tycker

Här kan du skriva ner dina tankar och åsikter och skicka dem till mig direkt. Jag läser alla meddelanden själv.

Håll dig uppdaterad

I mitt veckobrev sammanställer jag de viktigaste nyheterna och aktuella händelserna från Europaparlamentet. 

Kontakt

  • Postadress
  • E-post
  • Medarbetare

FÖR MEDIA

  • Presskontakt
  • Bilder
  • Pressmeddelanden

LÄNKAR

  • SFP-Svenska folkpartiet i Finland
  • Renew Europe
  • Nils Torvalds MEP

FÖLJ MIG I SOCIALA MEDIER

Instagram Facebook-f Twitter Youtube Envelope
Svenska Folkpartiet
Renew-Europe
INTEGRITETSPOLICY
© Nils Torvalds 2021 - created by April Kommunikation - hosting by iWebben.fi