Nils Torvalds - logo
Svenska Folkpartiet
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Meny
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Sök
Stäng
Renew-Europe

Europa kan lära sig av Österbottnisk företagaranda

  • Nyhet
  • 7 maj 2014

Under vintern och våren har jag fungerat som en av Europaparlamentets ansvariga för att utvärdera den s.k. trojkans insatser i krisländerna Cypern, Grekland, Irland och Portugal. Trojkan, som består av EU-kommissionen, Europeiska Centralbanken och Internationella Valutafonden, har fått utstå mycket kritik över de hårda reformkraven. En stor del av den kritiken har naturligtvis haft politiska motiv.

Det är viktigt att komma ihåg att det inte var trojkans fel att det gick illa för krisländerna. Det var inte trojkans fel att Grekland och Portugals statsfinanser hade blivit konkursfärdiga när krisen bröt ut. Finanskrisen har varit en del av vår verklighet under minst tre decennier. Varje industrisektor som inte har klarat av att höja förädlingsgraden drabbas av en hårdnande global konkurrens. Krisländernas allvarligaste politiska misstag var att de försenade sig och försökte överleva med lånade pengar och lånad tid.

Men också om de medskyldiga politikerna i krisländerna handlade kortsiktigt, hade det varit lika oansvarigt av EU och Finland att inte hjälpa. De nödlån som de andra Euroländerna inklusive Finland beviljade, och som trojkan i sin tur övervakade, räddade länderna från konkurs.

Krisen fäste också vår uppmärksamhet vid de sociala skyddsnätens brister. Hälsovården och socialskyddet höll inte för trycket. Därför ser vi allvarliga följder i synnerhet i Portugal och Grekland. Det är alltså minst lika viktigt att skapa hållbara sociala system och att företräda en moraliskt nödvändig solidaritet med människor, som råkar illa ut på grund av politikens och strukturernas brister.

Vi kan nu skönja ljusglimtar i alla krisländernas ekonomier. Cypern och Grekland har ännu en hel del utmaningar framför sig– men både Irland och Portugal har framgångsrikt kunna slutföra stödprogrammen och kan därför inte längre kallas krisländer. Arbetslösheten börjar nu – kanske i mångas ögon alltför långsamt – sjunka i länderna. Samtidigt kommer de nödlån, som vi beviljade, så småningom att återbetalas.

Nu när krisens värsta skede är bakom oss måste vi se till att krisen inte upprepar sig. Beredskapen måste bli bättre. I alla EU länder är det därför viktigt att stabilisera de offentliga ekonomierna och slå vakt om konkurrenskraften. Det gäller också vårt eget land. EU-länderna måste också ta i bruk de nya budgetreglerna som arbetats fram för att förhindra nya kriser. Det gäller också stora länder som Frankrike och Italien.

Men det viktigaste är kanske ändå att vi klarar av att utveckla våra europeiska produktionskedjor så att de understöder företagsamhet och stimulerar sysselsättning och produktion. I Europa behöver vi satsa på innovationer och spjutspetskunnande. Samtidigt behöver vi en industriell bas att stå på. Alla kan inte bli konsulter. Tyskland brukar vanligtvis lyftas fram som ett mönsterexempel, men egentligen kunde Österbotten vara exemplet för Europa. Österbotten har företag med världsledande innovationer och den kunskap, som behövs. Samtidigt finns också det kluster av småföretagare som skapar bredd och beredskap att snabbt ändra på produktionen när förhållandena förändrad. Det är just sådana företagare vi behöver i hela Europa. Den vägen kan vi skapa nya arbetsplatser, världsledande företag som med sina direkta och indirekta insatser upprätthåller vårt välfärdssamhälle. Det är också sättet för att undvika nya kriser.

Publicerad i Österbottens Tidning 7.5.2014

DELA DEN HÄR NYHETEN

Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på linkedin
Dela på email

NYHETER

Johannes Lith ny specialmedarbetare för Europaparlamentariker Nils Torvalds

08.12.2020

Vägval i EU-kris

27.11.2020

Nya Europabladet

26.11.2020
FLER NYHETER

KOLUMNER

Vägval i EU-kris

Ett ömtåligt innanhav

Vart går USA – och varför?

FLER KOLUMNER
Nils Torvalds Official

NILS TORVALDS

Nils Torvalds är Europaparlamentariker sedan juli 2012, och är återinvald till 2024. Torvalds är medlem i Svenska folkpartiet i Finland och tillhör den liberala gruppen Renew Europe i Europaparlamentet, samt är medlem i flera utskott.
Ta reda på mer »

FACEBOOK

INSTAGRAM

En bild från arla morgonstund i den vackraste av En bild från arla morgonstund i den vackraste av skärgårdar.
Glad midsommar! 🌸
Hieno aamuvarhainen kuva maailman hienoimmasta saaristosta.
Hyvää juhannusta! 🌸
An early morning picture from the finest archipelago in the world.
Happy Midsummer! 🌸
Enligt FN:s människorättsdeklaration är alla människor födda fria och lika i värde och rättigheter. De facto är fallet inte så, därför #blackouttuesday ✊🏻✊🏼✊🏽✊🏾✊🏿
YK:n ihmisoikeuksien yleismaailmallisen julistuksen mukaan kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Tämä ei valitettavasti toteudu, siksi #blackouttuesday
Det är i dag ett år sedan fler än 46.000 välja Det är i dag ett år sedan fler än 46.000 väljare gav mig förtroendet att fortsätta mitt arbete i Europaparlamentet. Under firandet på valvakan (där vi också fick fira Lejonens VM-guld!) kunde vi knappast ana vilka nya utmaningar vi skulle ha framför oss våren 2020.
Covid19-krisen har skapat en ovanligt stor osäkerhet i politiken, men jag fortsätter det arbete som jag gick till val på: För en ambitiös klimatlag, och en ekologiskt, ekonomiskt och socialt hållbar omställning. *** Tänään on tasan vuosi siitä, että 46 000 äänestäjää antoi minulle luottamuksen jatkaa Euroopan parlamentissa. Vaalivalvojaisissa (jossa saimme juhlia myös Leijonien mm-kultaa) ei kukaan olisi aavistanut minkälaisia haasteita meillä olisi vastassa keväällä 2020. Covid-19 on aiheuttanut poikkeuksellisen suuren epävarmuuden politiikkaan. Epävarmuuden keskellä jatkan töitä kunnianhimoisen ilmastolain saavuttamiseksi sekä ekologisesti, taloudellisesti ja sosiaalisesti kestävämmän Euroopan puolesta, niin kuin vaalien alla lupasin.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

TWITTER

Nils Torvalds 3 dagar ago

RT @EP_Environment: New #LIFEprogramme to invest €5.4 billion in climate & environmental projects making it the most ambitious EU climate &…

Nils Torvalds 6 dagar ago

RT @EP_Suomi: Toimittaja! Tervetuloa pressikahveille pe 15.1. klo 9.00. Ajankohtaisista #EPistunto aiheista keskustelemassa @HennaVirkkunen…

Nils Torvalds 2 veckor ago

Unbeliavable pictures from DC and Capitol Hill. The words of @JoeBiden are very discribing: “It’s not a protest. It’s insurrection.” https://t.co/1zIJ3bBUK8

Nils Torvalds 2 veckor ago

Moderna-rokote sai hetki sitten EMA:n hyväksynnän. Nyt pallo on komissiolla, päätös hyväksynnästä tehtääneen mahdollisimman nopeasti.

Nils Torvalds 3 veckor ago

Intressant sida. Mielenkiintoinen sivusto. Alles Wichtige zur #Klimakrise: Auf dieser Seite bündelt die @SZ zentrale Daten und Geschichten rund um den #Klimawandel

Nils Torvalds 4 veckor ago

Nu lite julpaus, vi hörs på nästa års sida!🎄 Nyt joulutauko, kuulemiseen ensi vuoden puolella!🎄 Now a short Christmas break, I’ll be back at the tweets next year!🎄 https://t.co/UKBPK3l7T5

Säg vad du tycker

Här kan du skriva ner dina tankar och åsikter och skicka dem till mig direkt. Jag läser alla meddelanden själv.

Håll dig uppdaterad

I mitt veckobrev sammanställer jag de viktigaste nyheterna och aktuella händelserna från Europaparlamentet. 

Kontakt

  • Postadress
  • E-post
  • Medarbetare

FÖR MEDIA

  • Presskontakt
  • Bilder
  • Pressmeddelanden

LÄNKAR

  • SFP-Svenska folkpartiet i Finland
  • Renew Europe
  • Nils Torvalds MEP

FÖLJ MIG I SOCIALA MEDIER

Instagram
Facebook-f
Twitter
Youtube
Envelope
Svenska Folkpartiet
Renew-Europe
INTEGRITETSPOLICY
© Nils Torvalds 2020 - created by April Kommunikation - hosting by iWebben.fi