Nils Torvalds - logo
Svenska Folkpartiet
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Meny
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Sök
Stäng
Renew-Europe

Ny studie bekräftar skarvproblemet

  • Nyhet
  • 25 april 2013

I mars 2013 offentliggjorde Europaparlamentet en studie om europe­iska skarvbestånd. Studien var en konsekvens av de växande skarvbe­ståndens tryck på fiskebestånden. Europaparlamentariker Nils Torvalds har i egenskap av viceordförande för Europaparlamentets fiskeriutskott varit med och tagit initiativ till skarvstudien.

Studien visar bl.a. att antalet skarvar i Finland ökat från 500 till hela 18 000 på 10 år mellan åren 2001 och 2011. Före år 1997 finns inga upp­gifter om att skarven skulle ha funnits i vår fauna. Studien visar också att samma utveckling skett i Danmark och Tyskland.

Medan den nordatlantiska storskarven funnits naturligt i Norge, Storbritannien och på Irland, är det i Danmark, Finland, Sverige och Tyskland den eurasiska storskarven, en invasiv art, som vållar problem.

Skarven är en extremt skicklig fiskare och konsumerar dagligen mel­lan 400 gram och 1 kilo fisk. Detta gör att skarven sätter ett hårt tryck på fiskebestånd och biodiversiteten. Eftersom skarven mestadels äter fisk mindre än 15 cm låter den inte heller fisken bli könsmogen så att den skulle hinna reproducera sig.

Skarven skyddas genom fågeldirektivet, men EU har möjlighet att ge tillstånd till jakt, förstörande av bon och ägg om medlemsländerna ansöker om tillstånd. Det är dock få medlemsländer som ansöker om tillstånd.

– Studien visar med all önskvärd tydlighet det fiskare i Skärgårds­havet, på Åland och i Österbotten länge rapporterat. Den visar att re­geringen och myndigheter måste ge större möjligheter till jakt och för­störande av skarvbon då skarven inte hör hemma i vår naturliga fauna, understryker Nils Torvalds.

Studien heter ”Between Fisheries and Bird Conservation: The Cormorant Conflict” och är skriven av Ian G. Cowx (University of Hull International Fisheries Institute, UK). Hela studien kan laddas ner via denhär länken:

http://www.europarl.europa.eu/document/activities/cont/201303/20130308ATT62622/20130308ATT62622EN.pdf

(Den här artikeln finns också publicerad i tidningen Nya Europabladet som Nils Torvalds ger ut. Tidningen finns som bilaga i de flesta finlandssvenska tidningar lördag 27 april.)

DELA DEN HÄR NYHETEN

Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på linkedin
Dela på email

NYHETER

Johannes Lith ny specialmedarbetare för Europaparlamentariker Nils Torvalds

08.12.2020

Vägval i EU-kris

27.11.2020

Nya Europabladet

26.11.2020
FLER NYHETER

KOLUMNER

Vägval i EU-kris

Ett ömtåligt innanhav

Vart går USA – och varför?

FLER KOLUMNER
Nils Torvalds Official

NILS TORVALDS

Nils Torvalds är Europaparlamentariker sedan juli 2012, och är återinvald till 2024. Torvalds är medlem i Svenska folkpartiet i Finland och tillhör den liberala gruppen Renew Europe i Europaparlamentet, samt är medlem i flera utskott.
Ta reda på mer »

FACEBOOK

INSTAGRAM

En bild från arla morgonstund i den vackraste av En bild från arla morgonstund i den vackraste av skärgårdar.
Glad midsommar! 🌸
Hieno aamuvarhainen kuva maailman hienoimmasta saaristosta.
Hyvää juhannusta! 🌸
An early morning picture from the finest archipelago in the world.
Happy Midsummer! 🌸
Enligt FN:s människorättsdeklaration är alla människor födda fria och lika i värde och rättigheter. De facto är fallet inte så, därför #blackouttuesday ✊🏻✊🏼✊🏽✊🏾✊🏿
YK:n ihmisoikeuksien yleismaailmallisen julistuksen mukaan kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Tämä ei valitettavasti toteudu, siksi #blackouttuesday
Det är i dag ett år sedan fler än 46.000 välja Det är i dag ett år sedan fler än 46.000 väljare gav mig förtroendet att fortsätta mitt arbete i Europaparlamentet. Under firandet på valvakan (där vi också fick fira Lejonens VM-guld!) kunde vi knappast ana vilka nya utmaningar vi skulle ha framför oss våren 2020.
Covid19-krisen har skapat en ovanligt stor osäkerhet i politiken, men jag fortsätter det arbete som jag gick till val på: För en ambitiös klimatlag, och en ekologiskt, ekonomiskt och socialt hållbar omställning. *** Tänään on tasan vuosi siitä, että 46 000 äänestäjää antoi minulle luottamuksen jatkaa Euroopan parlamentissa. Vaalivalvojaisissa (jossa saimme juhlia myös Leijonien mm-kultaa) ei kukaan olisi aavistanut minkälaisia haasteita meillä olisi vastassa keväällä 2020. Covid-19 on aiheuttanut poikkeuksellisen suuren epävarmuuden politiikkaan. Epävarmuuden keskellä jatkan töitä kunnianhimoisen ilmastolain saavuttamiseksi sekä ekologisesti, taloudellisesti ja sosiaalisesti kestävämmän Euroopan puolesta, niin kuin vaalien alla lupasin.

TWITTER

Säg vad du tycker

Här kan du skriva ner dina tankar och åsikter och skicka dem till mig direkt. Jag läser alla meddelanden själv.

Håll dig uppdaterad

I mitt veckobrev sammanställer jag de viktigaste nyheterna och aktuella händelserna från Europaparlamentet. 

Kontakt

  • Postadress
  • E-post
  • Medarbetare

FÖR MEDIA

  • Presskontakt
  • Bilder
  • Pressmeddelanden

LÄNKAR

  • SFP-Svenska folkpartiet i Finland
  • Renew Europe
  • Nils Torvalds MEP

FÖLJ MIG I SOCIALA MEDIER

Instagram
Facebook-f
Twitter
Youtube
Envelope
Svenska Folkpartiet
Renew-Europe
INTEGRITETSPOLICY
© Nils Torvalds 2020 - created by April Kommunikation - hosting by iWebben.fi