ALDE logo

Om mig

I Europaparlamentsvalet 2014 blev jag invald som parlamentariker de fem kommande åren. Redan i 2009 var jag kandidat på Svenska Folkpartiets lista i Europaparlamentsvalet och fick då näst mest röster. I juli 2012 efterträdde jag Carl Haglund när han valdes till ordförande för SFP och utsågs till försvarsminister hemma i Finland. Det är en stor utmaning att i just dessa tider få ta över det viktiga och fina arbete som Haglund gjort. Att vara Europaparlamentariker är mycket större än jag kunde föreställa mig under valkampanjen 2009. Och betydligt mera arbetskrävande, därför ser jag mycket fram emot de fem åren jag kommer att fortsätta.

Politik har alltid intresserat mig och redan som 14-åring deltog jag i mina första politiska möten, bl.a. som ombud på Svensk Ungdoms kongress. Under ett häftigt 60-tal och som ”arg ung man” deltog jag i ockupationen av Studenthuset 1968. Sen tog generna så småningom över. Min morfar och min far var journalister. På den banan hamnade också jag, men jag återvände till politiken efter pensionering från YLE 2008.

Vid sidan av politiken skriver jag och har gett ut böcker om Ryssland, om världspolitik och om den ekonomiska krisen och om skatter. På fritiden ägnar jag mig åt utomhusaktiviteter och håller mig igång med skidåkning och tycker om att vandringar i Lapplands ödemarker. Jag har fem barn: Linus, Sara, Leo, Kristoffer och Alexander. Dessutom finns det fem barnbarn.

 

– Nils

 

Personalia

Namn: Nils ”Nicke” Torvalds

Född: 7.8.1945 i Ekenäs

Familj: Fru Sinikka. Fem barn

Bor: I Helsingfors och Bryssel och på sommaren i Åbolands skärgård

 

Arbetserfarenhet

Sekreterare, Föreningen Fredskämparna i Finland (september 1971 – april 1972)

Timmerman, finska kabelfabriken (Nokia) (maj 1972 – september 1973)

Chefredaktör, arbetartidningen Enhet (september 1973 – juni 1975; juni 1977 – augusti 1980)

Frilansjournalist (september 1980 – februari 1982)

Utrikesjournalist på Aktuellt, Rundradion (YLE) (februari 1982 – september 1987)

Chef, YLE:s svenska radionyheter (september 1987 – januari 1990)

Nyhetschef, YLE:s svenska nyheter (januari 1990 – december 1994)

Korrespondent, YLE, Moskva (september 1995 – december 1999)

Korrespondent, YLE Washington (november 2000 – december 2004)

Historiska dokumentärprogram (från januari 2005 till pensioneringen i september 2008)

 

Förtroendeuppdrag

Ledamot av Helsingfors stadsfullmäktige (2008-)

Ordförande för Förbundet De Utvecklingsstördas Väl rf (FDUV) (2009-)

Medlem av styrelsen för Samarbetsförbundet kring funktionshinder rf (SAMS) (2010-)

 

Tidigare förtroendeuppdrag

Ordförande för delegationen för internationella människorättsärenden (2007-2011).

Vice ordförande, Svenska folkpartiet i Finland (2008-2011)

Ordförande för Finlands svenska handikappförbund (2007-2009)

Ledamot av Esbo stadsstyrelse (1980-1982)

 

Utbildning

Nationalekonomi, Samhällsvetenskapliga institutet, (Institut obshestvennykh nauk/Институт социальных наук ) Moskva (juni 1975 – maj 1977)

Juridiska fakulteten vid Helsingfors universitet (1966-1969)