Hoppa till innehåll
Nils Torvalds - logo
Svenska Folkpartiet
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Meny
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Sök
Stäng
Renew-Europe

Torvalds tog initiativ till arbetsgrupp om sjöfartsfrågor i Europaparlamentet

  • Nyhet
  • 26 november 2014

sjöfartfrågorpressis

Europaparlamentariker Nils Torvalds stod idag värd för ett diskussionstillfälle om sjöfartsfrågor i Europaparlamentet i Strasbourg. Talare på seminariet var Jan Hanses och Olof Widén, ordförande respektive VD för rederierna i Finland.

 

– Vi måste stoppa ökenvandringen som rederierna i norra Europa nu vandrar. De strängare svavelbegränsningarna som vid årsskiftet träder i kraft i Östersjön, Nordsjön och Engelska kanalen måste också träda i kraft i övriga vatten så snabbt som möjligt så att inte konkurrensen snedvrids mer än det som är oundvikligt, säger Nils Torvalds.

 

I den internationella sjöfartsorganisationens (IMO) beslut om svavelbegränsningar finns en klausul som säger att svavelbegränsningarna i andra vatten än svavelkontrollområden kan skjutas upp till år 2025 ifall branschen påvisar att inte tillräcklig mängd marindiesel finns att tillgå. Detta skulle i så fall förlänga ökenvandringen från fem till tio år.

 

Svavelkontrollområde (SECA): Utsläppskontrollområde (Emission Control Area, ECA) är ett område till sjöss där man beslutat om obligatoriska metoder för att minska fartygsgenererade luftutsläpp av NOx, SOx och partiklar. Östersjön, Nordsjön och Engelska kanalen är ett svavelkontrollområde (SECA). I Nordamerika och Karibien finns ett utsläppskontrollområde som gäller för både svavel och kväve. I SECA-områden tillåter regelverket en svavelhalt på 1,00 viktprocent i det bränsle som används ombord. År 2015 skärps detta krav till max 0,10 viktprocent svavel i bränslet.

 

– Det är IMO som fattat beslutet om svavelbegränsningarna. Det är därför rimligt att kräva att IMO underlättar det sätt på vilket begräsningarna träder i kraft också för övriga världen, vilket man kan göra genom att bl.a. öka tillgången på marindiesel, säger Torvalds.

 

Genom att i en annan IMO konvention ändra på den flampunkt som krävs för marindiesel skulle rederierna kunna använda samma typs diesel som bilar kör på, något som man idag inte får göra. Dieselmarknaden för bilar är mångdubbelt större än nuvarande marknad för marindiesel. Får man ta del av den ökar tillgängligheten och minskar priset.

 

– Om man gör det garanterar man tillgången till bränsle och då finns ingen anledning att skjuta upp tidpunkten för när begränsningarna skall träda i kraft för övriga världen, säger Torvalds.

 

– EU och EU:s medlemsländer behöver ta en aktivare roll gentemot IMO. Detta gäller också Europaparlamentet och jag har därför tagit initiativ till en ny arbetsgrupp om sjöfartsfrågor i Europaparlamentet, säger Torvalds.

 

 

DELA DEN HÄR NYHETEN

NYHETER

En regeringsfråga

08.02.2023

Benina Uotinen ny praktikant för Europaparlamentariker Nils Torvalds

02.02.2023

En hälsning från 1814

25.01.2023
FLER NYHETER

KOLUMNER

En regeringsfråga

En hälsning från 1814

På flykt från verkligheten

FLER KOLUMNER
Nils Torvalds Official

NILS TORVALDS

Nils Torvalds är Europaparlamentariker sedan juli 2012, och är återinvald till 2024. Torvalds är medlem i Svenska folkpartiet i Finland och tillhör den liberala gruppen Renew Europe i Europaparlamentet, samt är medlem i flera utskott.
Ta reda på mer »

FACEBOOK

INSTAGRAM

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

TWITTER

Säg vad du tycker

Här kan du skriva ner dina tankar och åsikter och skicka dem till mig direkt. Jag läser alla meddelanden själv.

Håll dig uppdaterad

I mitt veckobrev sammanställer jag de viktigaste nyheterna och aktuella händelserna från Europaparlamentet. 

Kontakt

  • Postadress
  • E-post
  • Medarbetare

FÖR MEDIA

  • Presskontakt
  • Bilder
  • Pressmeddelanden

LÄNKAR

  • SFP-Svenska folkpartiet i Finland
  • Renew Europe
  • Nils Torvalds MEP

FÖLJ MIG I SOCIALA MEDIER

Instagram Facebook-f Twitter Youtube Envelope
Svenska Folkpartiet
Renew-Europe
INTEGRITETSPOLICY
© Nils Torvalds 2021 - created by April Kommunikation - hosting by iWebben.fi