Nils Torvalds - logo
Svenska Folkpartiet
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Meny
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Sök
Stäng
Renew-Europe

Kolumn: Toppmötes pussel…

  • Nyhet
  • 2 september 2014

Toppmötes pussel…

Nils TORVALDS

 

I juli lyckades statscheferna ännu inte ena sig om vilka politiker som skulle väljas till de fyra viktigaste EU-posterna. Då kom man halvvägs genom att föreslå Jean-Claude Juncker, kristdemokrat från Luxemburg, till EU-kommissionens ordförande och Martin Schultz, socialdemokrat från Tyskland, som Europaparlamentets talman. Men kvar fanns ordförandeposten för Europeiska rådet samt posten som EU:s höga representant. Men det blev alltså Polens statsminister Donald Tusk som valdes till ordförande för Europeiska rådet och Italiens utrikesminister Federica Mogherini blev EU:s höga representant.

 

Valet av Tusk var på sätt och vis ett bakslag för Finland. För att komma ifråga för uppdraget borde man i regel ha varit statsminister. Därför spekulerade man om Jyrki Katainens möjligheter. Men det fanns en hel del andra statsministrar till förfogande, inte minst Danmarks statsminister Helle Thorning-Schmidt som hörde till förhandsfavoriterna. Också Tusks namn hade nämnts men valet av honom överraskade eftersom han talar en dålig engelska och ingen franska. Posten innebär att personen förhandlar och hittar kompromisser mellan statscheferna. Därför krävs det inte bara diplomatisk fingertoppskänsla – det krävs också språkkunskaper.

 

Att det inte skulle bli Thorning-Schmidt blev klart när den italienska utrikesministern Mogherini utsågs till EU:s höga representant, dvs. en slags EU-utrikesminister. Både Mogherini och Thornings-Schmidt är socialdemokrater och att båda posterna skulle gå till samma partigruppering var otänkbart.

 

Att Italien skulle få någonting – som belöning för att man gjort sig av med Berlusconi – var väntat men samtidigt överraskande nog valet. Regeringarna i Baltikum och Östeuropa hade högljutt kritiserat henne för att vara för okritisk gentemot Ryssland. Med henne som chef för EU:s utrikespolitik riskerade regeringarna i Tallinn, Vilnius och Warszawa att inte riktigt veta var EU står i förhållande till Ryssland. Och just den frågan kommer att vara den kanske största under de kommande åren.

 

Att de östeuropeiska länderna ändå accepterade italienskans nominering hör ihop med att de fick polacken Tusk vald. Tusks post är tyngre och då var det mindre farligt att ge utrikesministerposten åt Italien. Det har också tidigare visat sig att det inte är EU:s utrikesminister som dominerar EU:s Rysslandspolitik eftersom den uppenbarligen sköts av Angela Merkel.

 

Resultatet från toppmötet visar hur svårlagt EU:s pussel är eftersom topposterna förutsätter att geografisk mångfald, olika politiska riktningar och kön ska synas i fördelningen. Att regeringarna sällan vill utse någon från oppositionen satt också käppar i hjulen för Olli Rehn, som annars kunde vara en tung kandidat till någon av topposterna.

 

När topposterna nu är fördelade börjar arbetet att forma nästa EU-kommission. Det är ett arbete som inte heller saknar utmaningar. Men politik är, som vi vet, det möjligas konst. Men en sak förefaller klar: det är de stora länderna som nu vill styra. Vad det betyder för Finland, som kanske har varit lite för stöddigt för att det i längden skall vara hälsosamt, återstår att se.

 

Texten har publicerats som en kolumn i Österbottens Tidning, Åbo Underrättelser, Västra Nyland och Borgåbladet.

 

 

DELA DEN HÄR NYHETEN

Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på linkedin
Dela på email

NYHETER

Johannes Lith ny specialmedarbetare för Europaparlamentariker Nils Torvalds

08.12.2020

Vägval i EU-kris

27.11.2020

Nya Europabladet

26.11.2020
FLER NYHETER

KOLUMNER

Vägval i EU-kris

Ett ömtåligt innanhav

Vart går USA – och varför?

FLER KOLUMNER
Nils Torvalds Official

NILS TORVALDS

Nils Torvalds är Europaparlamentariker sedan juli 2012, och är återinvald till 2024. Torvalds är medlem i Svenska folkpartiet i Finland och tillhör den liberala gruppen Renew Europe i Europaparlamentet, samt är medlem i flera utskott.
Ta reda på mer »

FACEBOOK

INSTAGRAM

En bild från arla morgonstund i den vackraste av En bild från arla morgonstund i den vackraste av skärgårdar.
Glad midsommar! 🌸
Hieno aamuvarhainen kuva maailman hienoimmasta saaristosta.
Hyvää juhannusta! 🌸
An early morning picture from the finest archipelago in the world.
Happy Midsummer! 🌸
Enligt FN:s människorättsdeklaration är alla människor födda fria och lika i värde och rättigheter. De facto är fallet inte så, därför #blackouttuesday ✊🏻✊🏼✊🏽✊🏾✊🏿
YK:n ihmisoikeuksien yleismaailmallisen julistuksen mukaan kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Tämä ei valitettavasti toteudu, siksi #blackouttuesday
Det är i dag ett år sedan fler än 46.000 välja Det är i dag ett år sedan fler än 46.000 väljare gav mig förtroendet att fortsätta mitt arbete i Europaparlamentet. Under firandet på valvakan (där vi också fick fira Lejonens VM-guld!) kunde vi knappast ana vilka nya utmaningar vi skulle ha framför oss våren 2020.
Covid19-krisen har skapat en ovanligt stor osäkerhet i politiken, men jag fortsätter det arbete som jag gick till val på: För en ambitiös klimatlag, och en ekologiskt, ekonomiskt och socialt hållbar omställning. *** Tänään on tasan vuosi siitä, että 46 000 äänestäjää antoi minulle luottamuksen jatkaa Euroopan parlamentissa. Vaalivalvojaisissa (jossa saimme juhlia myös Leijonien mm-kultaa) ei kukaan olisi aavistanut minkälaisia haasteita meillä olisi vastassa keväällä 2020. Covid-19 on aiheuttanut poikkeuksellisen suuren epävarmuuden politiikkaan. Epävarmuuden keskellä jatkan töitä kunnianhimoisen ilmastolain saavuttamiseksi sekä ekologisesti, taloudellisesti ja sosiaalisesti kestävämmän Euroopan puolesta, niin kuin vaalien alla lupasin.

TWITTER

Nils Torvalds 15 timmar ago

@JanPrygoda @JanPrygoda några hövlighetsfraser.

Nils Torvalds 15 timmar ago

Palju õnne @kajakallas, my good friend, on forming government in Estonia! I knew this would happen the day you left the European Parliament. @ALDEParty @reformikad @sfprkp

Nils Torvalds 1 dag ago

”Ne tiedot, jotka avaisivat toimitusvarmuutta, ovat salattuja. Minusta se on tyhmä päätös, sillä se lisää turhaan spekulaatioita siitä, että pimitetäänkö tässä jotain.” #koronarokote #koronavirus

Nils Torvalds 2 dagar ago

RT @RikhardHusu: Under veckan har EU-parlamentet fått bekanta sig med ett av de vaccinavtal som kommissionen ingått. Mer insyn behövs anser…

Nils Torvalds 5 dagar ago

Öppna dörren till frihet! Avatkaa ovi vapauteen! Open the door for freedom! #freekalesnikava Maria Kalesnikava was arrested four months ago. We demand the immediate release of her and all political prisoners and to stop the brutal persecution of pol. opponents in Belarus🔴⚪️🔴 https://t.co/usKbnAPoZy

Nils Torvalds 6 dagar ago

RT @vinczelorant: 🏛️📨🇪🇺 #MinoritySafePack: 64 MEPs signed an open letter to President @vonderleyen & Vice-President @VeraJourova, at the in…

Säg vad du tycker

Här kan du skriva ner dina tankar och åsikter och skicka dem till mig direkt. Jag läser alla meddelanden själv.

Håll dig uppdaterad

I mitt veckobrev sammanställer jag de viktigaste nyheterna och aktuella händelserna från Europaparlamentet. 

Kontakt

  • Postadress
  • E-post
  • Medarbetare

FÖR MEDIA

  • Presskontakt
  • Bilder
  • Pressmeddelanden

LÄNKAR

  • SFP-Svenska folkpartiet i Finland
  • Renew Europe
  • Nils Torvalds MEP

FÖLJ MIG I SOCIALA MEDIER

Instagram
Facebook-f
Twitter
Youtube
Envelope
Svenska Folkpartiet
Renew-Europe
INTEGRITETSPOLICY
© Nils Torvalds 2020 - created by April Kommunikation - hosting by iWebben.fi