Nils Torvalds - logo
Svenska Folkpartiet
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Meny
  • Aktuellt
  • Mitt arbete
  • Om mig
  • Kontakt
  • Svenska
Sök
Stäng
Renew-Europe

Kolumn: En vecka av insikt

  • Nyhet
  • 23 juli 2014

En av mina mest dramatiska arbetsturer som journalist på den gamla Aktuellt-redaktionen var den 1 september 1983. Dagen började som vanligt med kaffe i kaféet. Utan kaffe blev ingenting vare sig tänkt eller skrivet. Till morgontraditionerna hörde också en liten filosofiskt utmanande diskussion med Paul von Martens – då chef för de svenska radioprogrammen. Diskussionen handlade då om det nedskjutna KAL007-planet. En sovjetisk Suhoi-pilot hade skjutit ner passagerarplanet, med 269 personer ombord, ovanför Kamtjatka.

Det var en del av en lång sekvens som egentligen handlade om Sovjetunionens krampaktiga försök att hålla sig kvar som den ena av världens två supermakter. Sekvensen hade många mellanstationer: Leonid Bresjnevs befordring till marskalk; livsmedelsprogrammet 1981 som skvallrade om ett problematiskt förhållande mellan jordbruk, konsumtion och tung industri; Mathias Rusts landning på Röda torget den 28 maj 1987 i fysiska baksmällan efter det sovjetiska luftvärnets årsdag.

HBLidag

Det kalla krigets spänningar och stormaktsillusioner skapade den avtryckarglädje, som i sin tur avskaffade den för eftertanke nödvändiga tiden. Skjut först och fråga sedan!

Några decennier senare upprepas tragiken.

Alldeles i början av Ukraina-krisen skrev jag i en kommentar att det farligaste i krisen är säkerhetstjänsternas frivilliga medarbetare – de så kallade gröna gubbarna: medelålders män, som kompenserar en avtagande manlighet med kamouflage-dräkter, kommandohuvor och stormgevär. Och med ryska luftvärnsmissiler.

I deras livsattityder finns kärnan i det som skiljer Ryssland från Ukraina. I Ryssland har man förmått bevara ett auktoritärt styre, som med oroväckande hastighet förefaller återmutera till det som var det mest motbjudande i 1970- och 80-talens Sovjetunionen: stormaktschauvinism kombinerat med åsiktsförtryck.

I den ukrainska samhälleliga traditionen saknas just den här ”evigt” ryska strävan till stormakt. Därför har det inte heller varit möjligt att skapa en reaktionär nationell överideologi. Därför har den samhälleliga utvecklingen inte heller kunnat gå i samma banor.

Det nedskjutna malaysiska passagerarplanet sätter alltså punkt för en putinistisk dröm: det finns inte förutsättningar för en östslavisk stormakt. Samtidigt har Vladimir Putin skapat sig ett eftermäle som inget statsöverhuvud borde ha. Han är personligen ansvarig för morden på 298 människor. Det är visserligen en försvinnande bråkdel i förhållande till hans föregångare Josif Stalin, men det är samma väg han beträder.

Slutsatsen är alltså att Ryssland och Ukraina är två stater, vilket för tankarna till veckans andra tragedi.

Under de senaste decennierna har vi upprätthållit en illusion om att det finns förutsättningar för två stater vid Medelhavets östra strand. Jag tror att det har varit ett politiskt självbedrägeri. Den palestinska staten var knappast ens livskraftig när den ritades upp för drygt sextio år sedan. Israels kollektiva bestraffning av den palestinska befolkningen har upplöst tvåstatsillusionen.

Texten ingick som kolumn i HBL den 23.7.2014

DELA DEN HÄR NYHETEN

Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på linkedin
Dela på email

NYHETER

Johannes Lith ny specialmedarbetare för Europaparlamentariker Nils Torvalds

08.12.2020

Vägval i EU-kris

27.11.2020

Nya Europabladet

26.11.2020
FLER NYHETER

KOLUMNER

Vägval i EU-kris

Ett ömtåligt innanhav

Vart går USA – och varför?

FLER KOLUMNER
Nils Torvalds Official

NILS TORVALDS

Nils Torvalds är Europaparlamentariker sedan juli 2012, och är återinvald till 2024. Torvalds är medlem i Svenska folkpartiet i Finland och tillhör den liberala gruppen Renew Europe i Europaparlamentet, samt är medlem i flera utskott.
Ta reda på mer »

FACEBOOK

INSTAGRAM

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No users set.

TWITTER

Nils Torvalds 4 dagar ago

Ehdolla Helsingin valtuustoon. Haluan, kaikella osaamisellani sekä kokemuksellani kääntää EUn yleiset päätökset helsinkiläisiksi päätöksiksi.

Nils Torvalds 1 vecka ago

RT @ElsiKatainen: Suomen metsiä on puolustettava laajalla rintamalla. Tärkeä tapaaminen valmisteilla olevasta #LULUCF hiilinielulaskennasta…

Nils Torvalds 1 vecka ago

Saimme @ElsiKatainen ja @PekkarinenMauri kanssa vastauksen komissiolta. Uusi säädös taksonomiasta tulisi rakentua olemassa olevia EU-säädöksiä ja teknologianeutraalisuutta kunnioittaen. #taksonomia

Nils Torvalds 2 veckor ago

2/2 #VaccineStrategy Secondly, I underlined a principle that would have solved much and is due to obvious reasons very dear to me, Open Source. With that we would have solved many challenges with the #CovidVaccines before they even existed.

Nils Torvalds 2 veckor ago

In my #VaccineStrategy plenary speach, I underlined to @vonderleyen that mistakes have been made, but that there also is room for conclusions. The now proposed contact group could have hindered them from the beginning. Therefor I very much welcome the group now. 1/2

Nils Torvalds 2 veckor ago

RT @RikhardHusu: Toppdiplomaten Josep Borrell får kritik men även föreståelse i EU-parlamentet efter Moskvabesöket i fredags. Nu riktas bli…

Säg vad du tycker

Här kan du skriva ner dina tankar och åsikter och skicka dem till mig direkt. Jag läser alla meddelanden själv.

Håll dig uppdaterad

I mitt veckobrev sammanställer jag de viktigaste nyheterna och aktuella händelserna från Europaparlamentet. 

Kontakt

  • Postadress
  • E-post
  • Medarbetare

FÖR MEDIA

  • Presskontakt
  • Bilder
  • Pressmeddelanden

LÄNKAR

  • SFP-Svenska folkpartiet i Finland
  • Renew Europe
  • Nils Torvalds MEP

FÖLJ MIG I SOCIALA MEDIER

Instagram
Facebook-f
Twitter
Youtube
Envelope
Svenska Folkpartiet
Renew-Europe
INTEGRITETSPOLICY
© Nils Torvalds 2020 - created by April Kommunikation - hosting by iWebben.fi